Narodili se | V Kněževsi se v r. 1951 narodili:
Milena Fojtíková z čp. 254
Libuše Vrábíková z čp. 75
Václav Kameník z čp. 133
Josef Vápeník z čp. 276
Zdeňka Šindlerová z čp. 237
Dagmar Tvrzová z čp. 93
Vlasta Mittelbachová z čp. 39
Ilonka Kautová z čp. 290
Vlastimil Růžička z čp. 269
Zdeněk Bradáč z čp. 97
Josef Suchý z čp. 333
Jana Myslivečková z čp. 160
Zdeněk Sailer z čp. 68
Vlasta Altera z čp. 236
Sňatky | Manželství v roce 1951 uzavřeli:
Luboš Kec a Anna Maulerová
Josef Patrovský (?) z čp. 130 a Anna Šilerová z Děkova
Alois Chlupsa z čp. 300 a Melanie Savková z SSSR
Miroslav Suchý z čp. 262 a Hana Chládková z Milostína
Jiří Bazika z čp. 188 a Eva Hocká z čp. 46
Rudolf Baxa z Mostu a Jaruška Ransdorfová z čp. 161
Ladislav Huptych z Mutějovic a Vlasta Korfová z čp. 271
Václav Hrdlic a Jarmila Votrubová, oba z Klánovic
Jiří Němeček z čp. 214 a Věra Bubeníková z Roztok
Josef Mrázek a Anna Mrázková, oba z čp. 281
Zemřeli | Během roku 1951 zemřeli:
Alois Ibl z čp. 73, více než 90letý
Dagmar Šulcová, dvacetiletá
Josef Tunshorn, 75letý, z čp. 270
Arnošt Englický, z čp. 229, 74letý
Frant. Kupec, z čp. 259, 83letý
Josef Kindl z čp. 86, 55letý
Frant. Hacmac z čp. 63, 57letý
Hedvika Fraňková z čp. 63, 68letá
Jaroslav Mach z čp. 323, 65letý
Pracovní výkon | Že družstevníci na lánech jednotného zemědělského družstva v r. 1951 pracovali se zájmem, ukazuje přehled o získaných odpracovaných jednotkách do konce července:
90 družstevníků má více než 100 jednotek
40 družstevníků má více než 200 jednotek
14 družstevníků má více než 300 jednotek
2 družstevníci mají více než 400 jednotek
Vliv KSČ | Za pomoci komunistické strany jak místní národní výbor, tak jednotné zemědělské družstvo povzbuzují k uvědomělé pracovní morálce, pečují o to, aby úspěchy JZD byly co nejpříznivější a aby hospodaření družstva bylo co nejvýnosnější, aby rostlinná i živočišná výroba poskytovala dostatečné množství potravin všeho druhu.
JZD soutěží | Proto se organizují soutěže, kupř. JZD zdejší vyzvalo k soutěži JZD v Hořesedlích a přijalo i výzvu JZD z Lišan k soutěži.
Soutěž pro česáče | Pro povzbuzení česáčů chmele v pracovním výkonu byly vypsány tři ceny: 1. pro skupinu česáčů nad 20 brigádníků, II. pro skupinu do 20 brigádníků a III. pro jednotlivce. Pro tyto tři skupiny byly připraveny 2 ceny:
Ceny získali:
II.
III.
Kulturní život | Kulturnímu životu věnuje se také dosti péče. Pořádají se přednášky, veřejné schůze, slavnosti, divadla, dvakrát týdně v sobotu večer a v neděli odpoledne a večer. Okázale za velké účasti slavil se 1. máj. V červnu škola uspořádala sokolský den. Také se konalo několik autobusových zájezdů.
Opožděný začátek školního roku | Letos nezačal školní rok 1. září 1951 jako na školách jinde a to proto, že během chmelové sezony zde byli ubytováni studenti jako česáči chmele. Protože chmel do 1. září 1951 nebyl dočesán, byla škola uprázdněna až 3. září, a pak se začalo s úklidem. Proto zahájen byl školní rok teprve 6. září 1951.
Česáči chmele | Do Kněževsi přijíždí na 3000 česáčů chmele. Studenti vedení svými učiteli dožadují se ubytování ve škole, protože je to ubytování lepší, než je na sýpkách, ač i to nebývá špatné. Ubytování česáčů věnuje se mnoho péče, a proto česáči chmele bydlívají poměrně dobře. Česání chmele netrvá obyčejně déle než 14 dní.
Škola jako ubytovna pro česáče | Když ve škole je ubytována jedna škola se svými učiteli, kteří je doprovázejí jako pedagogický dozor, to bývá ve škole pořádek a ubytování ve škole nezpůsobuje škod. Ale běda, když v každé učebně je jiná škola, pak dozory nebývají organizovány, potom vzniká nepořádek, lecos se poškodí, škola se znečistí a tak hned se nevyčistí. Ubytování česáčů chmele škole neprospívá. Nábytek se musí vynášeti na půdu a zpět, obrazy ze stěn se sejmou a uzamknou, ze slamníků a z botek se nanese mnoho prachu a ten se jen tak lehce neodstraní, zejména při úklidu spěšném.
Volba povolání | Na škole během celého roku hovoří se se žactem, kteréž opouští školu po závěrečných zkouškách, o budoucím zařadění do životního povolání. Žákům se sděluje, která zaměstnání hledají nové síly jako učně nebo studenty a žáci pak si vybírají, ovšem bráti se musí v patrnost nadání, schopnosti a prospěch žáka, aby se mu v povolání líbilo a aby se osvědčil, a tak aby byl po celý život spokojen.
Nástěnky | Ve škole namísto zarámovaných obrazů zavěšených na stěnách jsou korkové nástěnky větších rozměrů, na něž se dávají obrázky, nápisy, výstřižky z časopisů připomínající současný život a práci lidí. Každá třída má svoje, chodby jsou také tak zařízeny. Nástěnky jsou lepší než bývalá výzdoba pro svoji časovost. Nástěnky se vyměňují za účasti žactva, aby byli s obsahem jich co nejvíce seznámeni.
Kronika ve formátu PDF
Pokračování
Návštěvnost:
ONLINE:1
DNES:26
TÝDEN:730
CELKEM:1195852
První zmínky o obci jsou asi z 10 až 11. století – podle pověsti o kněžně Libuši, dceři Krokově a její věštbě. Když tudy projížděla kněžna a na místě, kde určila, že bude založena Kněží ves se objevila posvátná žába Rosnička. Proto se také objevuje ve znaku obce uprostřed žába. …Více