Smutná nálada | V naší obci panuje stále ještě nálada smutná. Zprávy, jimiž nás pražský rozhlas z rozkazu německého vedení zásobuje, zní stále ještě o velkých a vítězných bitvách na všech frontách i na mořích. Občané ovšem přijímají tyto zprávy s jistou nedůvěrou. Ačkoliv je přísně zakázáno, a to i pod trestem smrti, poslouchati cizí rozhlas, je mnoho lidí, kteří tento rozhlas poslouchají a pak tajně sdělují tyto zprávy ze zahraničí zase dále všem spolehlivým lidem. Naštěstí je v naší obci velmi málo těch nespolehlivých nebo udavačských. O tom bude ještě později psáno.
Víra v osvobození | Přes všechen ten německý tlak a útisk zachovával si lid náš pevnou víru v nové osvobození a porážku Hitlerovských band. Zejména to bylo české vysílání z Londýna a Moskvy, odkud k českému národu promlouvali bývalí členové československé vlády a uprchlí poslanci všech politických stran s Dr. Ed. Benešem v čele, a tak udržovali lid český v nezlomné víře v obnovení republiky a zasloužené porážce Němců. Tito se zatím zmocnili Polska, Belgie, Holandska, Francie, Norska, Dánska, Rumunska, Jugoslávie a vnikli do Ruska až k Černému moři a na Kavkaz. Kolaborantům, kteří přisluhovali Němcům a s nimi drželi, se zdálo, že Němci spolu s Hitlerem jsou již pány světa.
Pusto v ulicích | Zatím na ulicích v naší obci je večer brzy pusto. Krámy obchodů se záhy zavírají a v hostincích bývá tma a nikdo tam není. Pivo se nečepuje, často není i celý týden. Kdo nutně nemusí, tedy na ulici ani nevyjde.
Nedostatek | Také nedostatek všeho se jeví stále více a více. O uhlí a dříví je téměř stále velká nouze. Potravin bude prý v příštím období též méně, mléka se nyní přiděluje na dospělou osobu 1/8, a také jen 1/16 litru denně. Lihoviny, zejména rum, jehož je v zimě a na jaře v době chřipky a rýmy třeba do čaje, nejsou k dostání. Také čaj není a prodává se jen náhražka z různých druhů sušeného listí. O šatstvo a prádlo i obuv je též nouze. Ačkoli se toto vše přiděluje jen na úřední poukazy, není nic k dostání. Když někdy zdejší filiálka Bati dostala trochu zboží, tlačili se tam lidé tak, že vyrazili veliké sklo u výkladní skříně. Taková tlačenice bývala i v rozdělovně mléka denně a dostoupila do takových rozměrů, že musil být při rozdělování mléka přítomen četník, který udržoval lidi v řadě za sebou, jak přišli. Jinak se lidé tlačili, hádali a křičeli a silnější odstrkovali slabší.
Nový zubní technik | Začátkem roku se zde usadil nový zubní technik. J. V. Taufner.
Pracovní kolony | V březnu byly povolány první pracovní kolony na upravování drah do Německa. Od nás odjelo deset mladých lidí, kteří již na trati pracovali.
Konfiskace zvonu | Na úřední rozkaz byl sňat jeden zvon z kostelní věže, a to ten menší. Také z kaple na hřbitově byl jeden zvon vzat. Odvezli je němečtí vojáci.
Smrt Josefa Moravce | Čtvrtého dubna došla telegrafická zpráva rodině Moravcově, že jejich syn Josef Moravec, 27letý, je mrtev. Teprve později se dovídáme, že byl pro ilegální činnost umučen dne 2. dubna v koncentračním táboře v Oranienburgu.
Zpoždění novin | Vlakové spojení je nyní tak špatné, že noviny docházejí o den později.
Odvod koní | Koncem března byl opět odvod koní. Byl odveden toliko jeden kůň.
Kácení stromů | V tomto roce bylo po obci poraženo mnoho velkých stromů, kaštanů, lip, které uschly, neboť k jaru zmrzly. Také hrušková alej k Přílepům vzala za své a velmi staré hrušně u cesty ke hřbitovu byly poraženy.
Králíkáři | Králíkářský spolek, který zde byl loni založen, uspořádal 26. dubna hezkou výstavku králíků na dvoře statku L. Hornofa. Výstavka měla zdařilý průběh.
Atentát | 27. května roznesla se senzační zpráva. V Praze byl spáchán atentát na říšského zástupce protektora Reinharda Heydricha, který 4. června podlehl těžkému zranění. Tato zpráva byla obyvateli různě posuzována a většinou se lidé obávali důsledků, jež Němci z této události vyvodí. Noviny napsaly, že zemřelý Heydrich byl znám svým zvláště dobrým poměrem k dělnictvu, které v něm ztratilo velikého přítele a zastánce. O tomto zastání by hodně mohli říci ti nešťastní čeští dělníci, kteří byli posláni do německé říše na nucené práce.
Následky atentátu | Že obavy lidí z německé msty nebyly bezdůvodné, brzy se ukázalo. Hned po tomto atentátu bylo mnoho lidí popraveno pro schvalování atentátu.
Smrt Zdeňka Černého | A tak také jeden zdejší rodák, šestnáctiletý kupecký učeň v Rakovníku Zdeněk Černý, syn zdejšího řezníka, byl pro schvalování atentátu (neřekl víc než „dobře se mu stalo“) zatčen, a to na udání jisté Majerové, velké ctitelky Hitlera v Rakovníku. Odvezen do Kladna, a tam 10. června gestapáky zastřelen v lese Klinči u Kladna.
Sběr odpadových hmot | Školní děti prováděly po celý rok sběr odpadových hmot jako papíru, hadrů, kostí, kovů a podobně.
Strašná zpráva | Desátého června rozletěla se strašná a neuvěřitelná zpráva nejen po Čechách a Moravě, ale po celém světě, která otřásla každým slušným člověkem. Bylo to mstivé vyhlazení hezké obce na Kladensku, Lidic.
Vyhlazení Lidic| Kladenští gestapáci na rozkaz zvrhlého sudeťáckého chlapa K. H. Franka, který se rychle ujal moci, vnikli do této obce, pochytali všechny muže, postříleli je i se stařičkým farářem, ženy, jimž byly děti odebrány, byly zavezeny do různých koncentračních táborů a celá obec zapálena, rozstřílena i s kostelem a hřbitovem, a tak dokonale do základů vyhlazena, že na tom místě zůstalo jen pole. Čtenáři! Ty, který po letech budeš tyto řádky čísti, nedovedeš si představiti zděšení tehdejších občanů všech českých obcí i měst, a tak také kněževeských. Zdálo se, že rozzuřená německá bestie bude vraždit a pálit donekonečna. Ale poplach, který po tomto činu zachvátil celý vzdělaný svět, přece Němce zchladil a přivedl k sobě. Přesto ale týrání, šikanování a popravy obyvatelstva nepřestaly.
Pátrání | Ježto pachatelé atentátu nebyli dopadeni, bylo po celém protektorátu, ve všech místech pátráno. A tak také všechno zdejší obyvatelstvo, muži i ženy, musili se dostaviti na místní četnickou stanici, kde byli vyslýcháni, neví-li někdo něco o pachatelích.
Smrt Václava Henzla | Brzo nato byl zatčen zdejší mladík Václav Henzl pro poslech cizího rozhlasu a rozšiřování zpráv, dodán do koncentračního tábora v Mauthausenu, kde byl 25. července umučen.
Smrt Antonína Brabce | Dále byl zatčen zde narozený asi 43letý Antonín Brabec a pro ilegální činnost popraven v Berlíně dne 5. listopadu. Tak tedy i naše obec přinesla krvavé oběti za svobodu národa.
Nemoci | V tomto roce řádily nemoci, zejména mezi dětmi. Škola byla často uzavřena. Byla to spála a záškrt. Ke konci listopadu objevil se i břišní tyfus.
Návštěvnost:
ONLINE:25
DNES:253
TÝDEN:898
CELKEM:1157840
První zmínky o obci jsou asi z 10 až 11. století – podle pověsti o kněžně Libuši, dceři Krokově a její věštbě. Když tudy projížděla kněžna a na místě, kde určila, že bude založena Kněží ves se objevila posvátná žába Rosnička. Proto se také objevuje ve znaku obce uprostřed žába. …Více