Narození | V roce 1959 narodily se tyto děti: Lidmila Linhartová, Jana Brožová, Augustin Klouček, Venuška a Venoušek Suchých, Jarmila Fojtíková, Miluška Palkosková, Stanislav Vondruška, Josef Pichrt, Jaroslava Staňková, Miloš Vrábík a Jana Patráková.
Sňatky | V roce 1959 uzavřelo manželství 7 párů snoubenců. První svatba byla 29. března 1959. Ženich byl Karel Šerák z Hořoviček a nevěsta Maria Slabá z Hokova. Svatba konala se o 3. hodině odpoledne v neděli. 25. dubna 1959 uzavřeno bylo manželství Jana Tintěry z Nitry a zdejší dcerky Soni Vaňkové. Jan Tintěra sloužil v Čechách jako voják. 25. července 1959 uzavřeli manželství ve zdejší obřadní síni Luděk Cibulka z Rakovníka a Emilie Lipovská z Kněževsi. Oba pracují v Rakovníce jako soustružníci kovů. O půl hodiny později bylo uzavřeno manželství Miroslava Brože z Perštejna a Libuše Kroupové z Kněževsi. Oba zaměstnáni, ženich jako technik, nevěsta jako úřednice. 15. srpna 1959 uzavřeli manželství Pavel Palkoska z Kněževsi, osmnáctiletý, traktorista v JZD zdejším, a Eva Semjonová ze Slovenska, 23letá, dělnice ve zdejším JZD. Vyžádali si vykonání obřadu až o 20. hodině.
"Chmelařská" svatba | 3. září 1959 oddáni byli ve zdejší obřadní síni Vladimír Andrýsek a Edith Zukalová, oba studující lékařské fakulty v Olomouci, on třicetiletý, nevěsta 25letá. Bylo to v době česání chmele. Byli zařazeni jako studenti brigádníci do zdravotního sboru, který vyslán byl do Kněževsi se studenty z Prahy v počtu 2600 osob. Zdravotnický sbor vedla lékařka Helena Šlajsová. Sbor tvořili 2 lékařky a celá četa zdravotníků. Ubytováni byli ve škole. 31. srpna 1959 ohlásili matrikáři Josefu Haunerovi, že hodlají 3. září uzavříti manželství. Chyběla jim „delegačka“. Tu musili jsme opatřiti telefonicky z Gottwaldova, trvalého pobytu ženicha. Řeklo se, že je to „chmelařská svatba“, že snoubenci ji konají sobě na památku z chmelařské brigády a chmelařské práci k poctě. Snoubenci k sňatkovým obřadům pozvali i předsedu ONV v Rakovníku, celý zdravotní sbor, vedoucí lékařku dr. Helenu Šlajsovou, jejího náměstka, Okresní ústav národního zdraví a primáře rakovnické veřejné nemocnice, národní výbor a Sbor pro občanské záležitosti v Kněževsi. JZD zdejší nabídlo snoubencům občerstvení a MNV poskytl jim zasedací síň. Svoji žádost o uzavření sňatku v Kněževsi zdůvodnili také tím, že se na svatbu již připravovali a zařazení jejich do chmelařské brigády způsobilo odklad na nynější dobu. Snoubenci k sňatkovým obřadům pozvali předsedu ONV, zdravotní sbor, vedoucí lékařku Helenu Šlajsovou, jejího náměstka, Okresní ústav národního zdraví, předsedu MNV. 3. září 1959 o 17 hodině konalo se slavnostní uzavření manželství. Rozhlasová hudba hrála na veřejnost, a když se sešli hosté v obřadní síni, vedoucí lékařka a ještě několik lékařů, celý zdravotní sbor, chmelařský štáb, zástupci okresní nemocnice, sociálního odboru a zemědělského odboru ONV, ředitel Okresního ústavu národního zdraví v Rakovníku dr. Kovaříček, sbor pro občanské záležitosti, rozlehla se obřadní síni tiše hudba. Hrála „Věrné milování“ z Prodané. Za všeobecného pohnutí představení byli snoubenci předsedovi NV jako oddávajícímu. Jeho proslov k snoubencům mocně a příznivě zapůsobil na přítomné a vyvolal posvátnou náladu. Následoval projev pionýrů, členů sboru a za velkého ticha z pozadí za četnými přítomnými zaznělo tiše houslové dueto „Láska, Bože, láska“. V tu chvíli většina přítomných neubránila se slzám. Následovala hudba z Prodané „Proč bychom se netěšili“ a pak blahopřání snoubencům. V zasedací síni místního národního výboru pak se sedělo při občerstvení až do 12 hodiny, do půlnoci, za zpěvu a tanců. Uvádím toto vše jen proto, abychom ukázali, že obřady na národním výboru jsou akty, kterým se věnuje péče a porozumění a nejsou odbývány šablonovitě a neuctivě.
Zápis ve formátu PDF (s. 319-321) (533.34 kB)
Pokračování
Návštěvnost:
ONLINE:0
DNES:9
TÝDEN:713
CELKEM:1195835
První zmínky o obci jsou asi z 10 až 11. století – podle pověsti o kněžně Libuši, dceři Krokově a její věštbě. Když tudy projížděla kněžna a na místě, kde určila, že bude založena Kněží ves se objevila posvátná žába Rosnička. Proto se také objevuje ve znaku obce uprostřed žába. …Více