Život v obci | Prostranství byla upravena u pomníku padlých, u kostela, před střední školou. Udržují se čisté ulice, lidé zvykají zametání ulic vždy v sobotu. Tento zjev je nejen místní, ale celostátní, což je tím pozoruhodnější. Ovšem ty úpravy jsou nejen vně obydlí, ale i uvnitř dvorů a bytů. Činí se tak proto, že lidé chtějí kulturněji žít, že cítí potřebu čistěji žít. Zařizují se o překot nové byty, kupuje se nový nábytek, televizory, ledničky, prádelny, plynové topení. Výdělky tak stouply, že rodina i se třemi dětmi mohla si koupiti najednou celé zařízení kuchyně a ložnice.
Blahobyt | Blahobyt občanů se značně zvyšuje. V samoobsluze a i v ostatních prodejnách prodává se mnoho zboží lahůdkářského: cukrovinek, kompotů, likérů, ryb konzervovaných, sýrů a mnoho jiného. Rovněž u řezníků je velký odbyt. Masné prodejny jsou zde dvě. Jedna v čp. 139, druhá v čp. 102. Samoobsluha je skvěle zařízena, září čistotou, úpravností, množstvím potravin a lahůdek. Její vedoucí je (neuvedeno). Samoobsluha je hojně navštěvovaná a bude návštěva ještě větší, až se ženy naučí rychleji rozeznávat vyložené zboží podle nápisů na obalech.
Prodejny | Pohostinské místnosti za vedení Jednoty jsou úpravné, opatřené novým nábytkem, obrazy, záclonami. Již to nejsou takové putyky, jako leckde bývaly. Pohostinství je v čp. 102, vedoucí je Miroslav Hammerschmied, v čp. 139 (vedoucí Vilém Šedivý), v čp. (neuvedeno) (vedoucí Marie Riedlová), v čp. (neuvedeno) (vedoucí Frant. Beranová). V Kněževsi dobře prosperuje takzvaná „průmyslová prodejna“ (železářský obchod), vedoucí Josef Česal. Prodají mnoho televizorů, praček, ledniček, motorek, pionýrů, mopedů, rozhlasových vysílačů. V prodejně s textiliemi v čp. 102 prodává se mnoho nejmodernějšího textilu, hotového prádla a hotových šatů. Prodejna je nově upravena, čistá, světlá. Vedoucí je (jméno neuvedeno) Koudelíková. V prodejně obuvi v čp. 138 prodává se obuv. Je tam obuv do práce v průmyslu a v polích, ale je tam ke koupi i luxusní obuv všeho druhu.
Další prodejny | V čp. 20 na jedné straně průjezdu je prodejna samoobsluhy, na straně druhé prodávají se knihy, papír, školní potřeby, prodává se tam i tabák a drogistické zboží. Vedoucí je Růžena Trešlová. Potravinářská prodejna v čp. 122 má čilý a značný obrat. Vedoucí je František Bazika. Potravinářská prodejna v čp. 144 byla Jednotou v roce 1959 zavřena a její vedoucí Karel Bazika odešel do důchodu.
Kultura | Lidé mají větší příjmy, proto také zvýšený blahobyt a z toho plyne i potřeba kulturněji žít. Slouží tomu budova sokolovny vystavěná v roce 1921 zároveň se zařízením kina a divadelního jeviště rovněž s potřebným zařízením. V sokolovně je prostorný sál pro tělovýchovu, také však pro pořádání besed, přednášek, tance a estrád.
Obřadní síň | I dům místního národního výboru čp. 124 má některé místnosti výhradně pro kulturní zájmy, jako obřadní síň kde koná se vítání novorozeňat, uzavírají se sňatky, oslavují pracovní úspěchy občanů a různá životní jubilea. O řádné a co možno slavnostní pořádání úkonů v čp. 124 stará se místní Sbor pro občanské záležitosti. Předsedou sboru je Josef Hauner, členy jsou Bohumila Rolcová, Marie Pertlová, Růžena Palkosková, Božena Ransdorfová. Sbor s úctyhodným pochopením podporuje rada místního národního výboru, předseda Kar. Konvalinka a tajemník MNV.
Brigádnická svatba | Vnitřní odbor rady okresního národního výboru v Rakovníku hodnotí práci sboru v Kněževsi takto: „Pracuje dobře, především zásluhou dobrého postoje rady MNV k této otázce a obětavé práci matrikáře MNV Josefa Haunera. Obřadní síň je vyhovující, je vkusně zařízena, ale dosti malá. Činnost sboru v roce 1959: Vítání novorozeňat čtyřikrát, svateb 6, pohřbů 6, pracovních jubileí 10, hodnocení 2 vzorných vojáků Jaroslava Trešla a Miroslava Hendricha, o Vánocích oslavná vzpomínka všech místních občanů starších 75 let, v sezoně chmelové vystrojil dvěma posluchačům medicíny za vedení sboru místní národní výbor a JZD „brigádnickou svatbu“ a připravil jim hostinu. Svatby zúčastnilo se několik lékařek a lékařů z Prahy. Někteří na pozvání přijeli, jiní byli zde jako zdravotní brigáda. Bylo to celé 1 oddělení dětské pražské nemocnice i se zdravotnickým personálem. Vedeni lékařkou MUDr. Helenou Šlajsovou. Také okresní lékař MUDr. Kovaříček se dostavil. Přijeli z Rakovníka zástupci zemědělského odboru a odboru zdravotnického. Ženich – kandidát lékařství – Vladimír Andrýsek, nevěsta – Edith Zukalová, též kandidátka lékařství, oba posluchači na lékařské fakultě v Olomouci.
Zápis ve formátu PDF (s. 303-305)
Pokračování
Návštěvnost:
ONLINE:4
DNES:432
TÝDEN:2029
CELKEM:1183076
První zmínky o obci jsou asi z 10 až 11. století – podle pověsti o kněžně Libuši, dceři Krokově a její věštbě. Když tudy projížděla kněžna a na místě, kde určila, že bude založena Kněží ves se objevila posvátná žába Rosnička. Proto se také objevuje ve znaku obce uprostřed žába. …Více