Mykologický kroužek zve občany na VÝSTAVU HUB A FOTOGRAFIÍ PTACTVA A ZVĚŘE RAKOVNICKA v zasedací místnosti úřadu městyse
neděle 28. září 2014 13.00-18.00hod.
pondělí 29. září 2014 8.00-12.00hod., 13.00-16.00hod.
vstupné dobrovolné
2014
Česká televize odvysílala 13. 8. ve svém pořadu Události v regionech i reportáž o hřibech na návsi v Kněževsi. Na reportáž se můžete podívat prostřednictvím připojeného odkazu.
Reportáž o kněževeských hřibech na webu ČT
Už zase rostou
V neděli 5. července 2009 se na kněževeském náměstí opět začaly objevovat hřiby kavkazské a koloděje. Přibývají každým dnem a přibývají i místa, kde rostou poprvé. Podle mykologa pana Baziky V. v současné době narostlo 200 hřibů kavkazských a 300 hřibů kolodějů.
V pátek bylo v parku napočítáno 1050ks hřibů kolodějů a hřibů kavkazských.
V blízkosti naší obce není žádný les (nejbližší rakovnický je vzdálen 3km) a přesto je Kněževes mezi českými houbaři známá růstem hřibů na náměstí. Je to již 12 let, co jsme s paní starostkou rozhodli napodobit Stachy na Šumavě, všeobecně známé růstem hřibů na náměstí. My jsme v té době znali jen 4 místa na náměstí, kde hřiby rostly. Byly to zpočátku stejně jako ve Stachách - hřiby koloděje (koláři). Teprve později se objevily i vzácné hřiby kavkazské.
Dnes můžeme směle říci, že jsme Stachy daleko předčili. Letos se hřiby objevily již na 44 místech náměstí. Nově například u Amlerů, u Špičků, u fary nebo na place u kostela. Na 10 místech rostou hřiby kavkazské, na ostatních hřiby koloděje (koláři). Ty také rostou o něco dříve než kavkazské. V roce 1996 a v roce 2000 vyrostly již 8. května. A s prvními hřiby koloději na náměstí se v lesích objevují i první hřiby kováři.
Zásluhu na růstu hřibů na náměstí má jak příkladná péče o zeleň v obci, tak ohleduplnost občanů (jak dospělých, tak i dětí), kteří si již vytvořili k hřibům "přátelskýů vztah. Důležité jsou i staré lípy v obci, s jejichž kořeny žijí zmíněné hřiby ve vzájemné symbióze.
Na náměstí však roste kromě uvedených hřibů přes 50 druhů různých hub. Nerostou všechny najednou a ne všechny každý rok. Mezi každoročně se objevující patří např. různé žampiony včetně jedovatého žampionu zápašného, hnojníky,špičky,píchavky,holubinky´i jedovaté mochomůrky panterové.
Hřiby, ale i jiné druhy rostoucí na náměstí, jsou každoročně obdivovány četnými návštěvníky obce a fotografovat je jezdí i přední mykologové. Ti zvláště hřiby kavkazské a žampióny vzácné.
Vyhledávaná je i pravidelná výstava hub a fotografií hub, ptáků a zvířat Rakovnicka. Letos byl již 13. ročník. Druhý den výstavy je věnován zejména škole. Děti mohou v soutěžích dokázat, co si pamatují z kroužku myslivosti, případně z přednášek o houbách, zejména jedovatých. Letošní rok nebyl pro růst hub právě příznivý, neboť málo pršelo a houby jsou děti deště. To byl hlavní důvod, proč růst hřibů na náměstí koncem srpna skončil.
Návštěvnost:
ONLINE:4
DNES:223
TÝDEN:868
CELKEM:1157810
První zmínky o obci jsou asi z 10 až 11. století – podle pověsti o kněžně Libuši, dceři Krokově a její věštbě. Když tudy projížděla kněžna a na místě, kde určila, že bude založena Kněží ves se objevila posvátná žába Rosnička. Proto se také objevuje ve znaku obce uprostřed žába. …Více