Jaroslav Junek | Jaroslav Junek působil v Kněževsi jako učitel od roku 1948. Několik let zastával i funkci ředitele školy. Obec v něm ztratila velmi dobrého občana a pracovníka politického i kulturního. V prvé řadě byl dobrým učitelem, oblíbený nejen dětmi, ale i spolupracovníky a představenými. Byl tichý a skromný. Pracoval téměř ve všech spolcích obce. Byl opravdu obětavý, ať byl požádán o jakoukoliv pomoc, nikdy neuměl odříci. Byl znalcem a milovníkem přírody, květeny, ptactva, zvířat. Měl rád i hudbu, hrál dobře na housle. Ve středu 23. prosince se přišlo se zesnulým učitelem Jaroslavem Junkem rozloučit do motolského krematoria neobvyklé množství občanů z Kněževsi i jeho rodné obce Lhoty u Kladna. Čest jeho památce!
Počasí | Počasí roku 1970. Celý rok se vyznačoval bohatostí vody. V zimě často padal sníh. Mrazy ani velké nebyly. 2. února -17° až -20° byl největší mráz za zimu. Pak začátkem března byly mrazy kolem -10°. 5. a 6. března velmi sněžilo, byla fujavice a tvořily se závěje. Doprava byla ohrožena. Autobusy nejezdily.
Celé jaro bylo chladné. 1. máje ráno padal sníh. Stromy byly holé. Druhý týden pak bylo pěkně, a to se teprve zazelenaly stromy. Stále nic nerostlo. Lidé říkali, že chmel ani nahoru nevyroste. Začátek léta pak byl teplý a příroda vše dohonila. Obilí, chmel, brambory, vše dorostlo. Zas ale přišly velké bouře. Asi třikrát za léto byl potok, co teče kolem humen, plný vody. Zahradník Nágl říkal, že už je tu přes 30 let, ale tolik vody nepamatuje. V zahradě měl vše pod vodou.
První bouře překvapila občany v noci z 9. na 10. června. Byla velká průtrž mračen. Tentokrát nadělala voda velké škody. Co měli lidé posekané strouhy, voda seno odnesla a ostatní podkalila. Na několika místech vnikla do bytů a sklepů. Nejvíce postiženi byli Václav Šindler, čp. 191, a Frant. Pokorný, čp. (neuvedeno). Ti měli v bytě nejen vodu, ale i velký nános červenice. U Fr. Pokorného strhla voda i velký kus plotu u zahrádky před domem.
V ulici, kde bydlí Stuchlý, čp. (neuvedeno), Beneš, čp. (neuvedeno), Vaněk, čp. (neuvedeno), a při trati u Balašů, čp. (neuvedeno), a Kautů voda přinesla z polí červenici a zaplavila zahrádky, dvorky a silnici. Na několika místech museli požárníci čerpat vodu ze sklepa. Druhá bouře s průtrží mračen byla 23. června. To bylo odpoledne a občané mohli včas zasáhnout. Otevřeli vrata, aby měla voda cestu. Silnice od státní okolo Trešlové, Klaubů, Panošků, Šindlerů byla jedna řeka, která nesla červenici z polí. Příval vody zaplavil dvůr p. Černého, čp. (neuvedeno), kde se utopilo 5 slepic, a dvůr a zahradu p. V. Šindlera, čp. 191. I na východní straně obce byl příval stejný. Příčinou prý je zrušení vodotečí. Voda je živel, který si udělá cestu sám.
Poslední velká bouře byla těsně před chmelama. Tehdy pršelo 3 dni. Chmele začaly 23. 8. a ukončeny byly 12. září. Ve všech chmelnicích stála voda. Vlivem podmáčení padlo mnoho hektarů chmelnic. Také sklizeň obilovin byla ohrožena. Do polí nemohly zajet těžké kombajny. Žně trvaly dost dlouho. I podzimní práce se opozdily.
ZáložkaDo konce roku bylo poměrně slušné počasí. Až koncem prosince trochu přituhlo. Na Silvestra byl mráz -9°.
Zapsala M. Procházková.
Zápis ve formátu PDF (s. 47-48) Typ: PDF dokument, Velikost: 535.85 kB
Pokračování
Návštěvnost:
ONLINE:1
DNES:286
TÝDEN:4294
CELKEM:1262235
První zmínky o obci jsou asi z 10 až 11. století – podle pověsti o kněžně Libuši, dceři Krokově a její věštbě. Když tudy projížděla kněžna a na místě, kde určila, že bude založena Kněží ves se objevila posvátná žába Rosnička. Proto se také objevuje ve znaku obce uprostřed žába. …Více