Politická situace | Tento rok byl pro náš stát i pro naši obec velmi významný. Uplynulo již 50 let od vzniku republiky a 20 let od vítězství pracujícího lidu nad silami reakce. V tomto roce se měly konat volby. Nejprve byly odloženy na podzim, ale ani potom se nekonaly. V lednu začal demokratizační proces v našem státě. Prezident s. A. Novotný v březnu ze své funkce odstoupil a 30. března byl zvolen prezidentem armádní generál Ludvík Svoboda. Nastaly i různé jiné změny v našem státě. Někteří lidé to brali jako návrat ke kapitalismu a také se tak chovali. I vedoucí socialistického tábora v tom viděli odklon od Leninské linie. Měli u nás několik schůzek v Černé nad Tisou, v Bratislavě, v Karlových Varech a výsledek byl 21. srpen. V ten den brzy ráno vojska Varšavské smlouvy zaplavila naši republiku. Obsadila všechny význačné budovy, nádraží, rozhlas, televizi. V ten den se nikde nepracovalo. U nás však právě začínala sklizeň chmele. Lidé byli vzrušeni, ale pracovat se muselo. Pro většinu obyvatel to byl ohromný šok. Prý byla u nás kontrarevoluce, ale lid o ní nevěděl. Dlouho trvalo, než se život normalizoval. Byly nadělány velké hmotné škody, hlavně na silnicích. Vojska zde zůstala. Přímo v Kněževsi vojsko nebylo. Jakýsi stan měli na Přílepské skále a v rakovnickém lese. Později byli odtud stáhnuti a zůstali jen v některých městech.
Vedení obce | V roce 1968 ve vedení obce žádné větší změny nebyly. Onemocnělého předsedu s. Konvalinku zastupoval s. Josef Kučera, čp. 247. Od 12. února 1968 tuto funkci převzal s. Rudolf Vachtl. Ostatní obsazení zůstalo nezměněno.
JZD | Výtah ze zprávy, kterou přednesl v únoru 1969 zastupující (na této schůzi řádně zvolený) předseda s. Rudolf Modr: Rok, který je za námi, byl rokem vypětí práce a nervů. Některé složité podmínky, ať politické, společenské nebo i počasí, ovlivnily jak sklizeň obilí, tak i chmele. Společným semknutím jsme tyto potíže překonali a úspěšně dokončili rok 1968.
Chmel | Zpráva o chmelové kampani: Při obdělání chmele bylo použito mechanizovaného řezu chmele a 28 ha chmelnic předěláno z úzkých sponů na širokospony. Při zálivce byli vlastní neopatrností a zanedbáním bezpečnostních opatření někteří pracovníci přiotráveni. Větší újmy na zdraví neutrpěli, brzy znovu pracovali. Těsně před sklizní byl celkový stav chmele velmi dobrý a celková sklizeň předpokládala překročení plánu. Tady zasáhly srpnové události přímo do živého. Mládež, která měla nastoupit 21. srpna, již z Prahy neodjela. Byla sháněna rychlá náhrada. Ale pracovníci, kteří přijížděli, nadělali více škody než užitku. Takže ztráty na množství chmele den ze dne stoupaly. Teprve nástupem škol, s týdenním zpožděním, se situace zlepšila. Přesto vznikly družstvu značné ztráty na množství i kvalitě chmele.
Zápis ve formátu PDF, str. 31-32 Typ: PDF dokument, Velikost: 531 kB
Návštěvnost:
ONLINE:0
DNES:299
TÝDEN:4307
CELKEM:1262248
První zmínky o obci jsou asi z 10 až 11. století – podle pověsti o kněžně Libuši, dceři Krokově a její věštbě. Když tudy projížděla kněžna a na místě, kde určila, že bude založena Kněží ves se objevila posvátná žába Rosnička. Proto se také objevuje ve znaku obce uprostřed žába. …Více