Výstava K. Váchy | Od 28. března do 10. května vystavoval akademický malíř K. Vácha v přízemních místnostech místního národního výboru vedle kanceláří pošty svoje obrazy. Mnohé bylo pozoruhodné, umělecky hodnotné. Zvláštní však, že pro toto umění, ač na výstavu bylo několikrát upozorněno rozhlasem, neprojevil se opravdový zájem a návštěvníků dostavilo se poměrně málo.
Výstava amaterských malířů | Naproti tomu, když od 17. května do 3. června 1961 byla tu výstava lidového umění, obrazů místních umělců amatérů, zájem a zvědavost k tomu přivedly celé čtyři stovky diváků. Většinou to byly obrazy provedené olejem na plátně, některé na takzvané lepence. Vystavovali Zdeněk Mráz 4 olejomalby, V. Brůha 7 olejomaleb, Josef Králička 6 kusů, Josef Hauner 4 olejomalby a přes 20 perokreseb, ponejvíce kreseb historického rázu, třeba staré rychty stavěné na počátku 14. století, i s budovami k ní náležejícími, totiž krčmou jednopatrovou budovou o 10 světnicích v 1. patře, čp. 102, a masným krámem a i pekárnou, pravděpodobně při dnešním čp. 24, vedle rychty samotné. Mnohé z těchto perokreseb jsou uvedeny v této knize. A tyto perokresby těšily se největšímu zájmu.
Pak vystavoval na 30 kusů olejomaleb zdejší Jos. Šilhánek. Jeden takový obraz vystavoval Václav Kameník z čp. (neuvedeno). Umění místních umělců amatérů těšilo se mnohem většímu zájmu než značně hodnotnější umění rakovnického malíře jistě jen proto, že tu byl zájem o práce domácích občanů, všem v Kněževsi známých, před občanem, který osobně byl tu málo znám.
Perokresby J. Haunera | Z perokreseb Josefa Haunera byl zájem o skicu horní brány z doby, kdy Kněževes byla zcela uzavřenou obcí, o skicu krčmy č. 102, masného krámu, domků zcela typických ze dřeva čp. 115 a č. 6. Oba tyto domky byly zbořeny brzy po naskicování. I obrázky domků č. 26, 27, 28, 29 a 30 jsou pozoruhodné.
Zájezdy | Vzájemné zájezdy. To jsou vzájemné zájezdy, vzájemné návštěvy. Naši, ovšem myslím naše kněževeské, zajíždějí do ciziny, do Sovětského svazu, Polska, Maďarska, Rumunska, Demokratické německé republiky, oni zase k nám. Je to všeobecné poznávání světa, různých světadílů, různých států, životních a politických poměrů v nich. JZD Rudý říjen samo k tomu poskytuje značných peněz a příležitostí.
Zápis ve formátu PDF (str. 345-347) (542.13 kB)
Pokračování
Návštěvnost:
ONLINE:3
DNES:109
TÝDEN:1121
CELKEM:1161654
První zmínky o obci jsou asi z 10 až 11. století – podle pověsti o kněžně Libuši, dceři Krokově a její věštbě. Když tudy projížděla kněžna a na místě, kde určila, že bude založena Kněží ves se objevila posvátná žába Rosnička. Proto se také objevuje ve znaku obce uprostřed žába. …Více