Služby lidu | Pro drobné potřeby obyvatel, jako opravy v domácnostech, třeba vodovodů, pump, ohřívacích těles, elektrického vedení, hodin, rádií, šatstva, obuvi, prádla, domků, střech, okapních žlabů, plechových nádob, koupacích van a podobně, je zařízena "služba lidu", to jsou domácí dílny, které tyto služby pro obyvatele místní a i z obcí sousedních konají. U nás je takových dílen zatím celkem 8: zámečnictví - zaměstnán Frant. Kreisl, důchodce, klempířství - zaměstnán Gašpar Majtan, důchodce, fotografování - zaměstnána Albína Koubková a její muž, důchodci, oprava hodin a rozhlasů - zaměstnanec Ant. Palkoska, pracuje po pravidelném zaměstnání jako krmič JZD, obuvnictví - zaměstnán Ant. Šorsák, důchodce, člen JZD, krejčovství - zaměstnán Josef Vachtl, který je pravidelně zaměstnán jako hlídač, mandlování prádla - zaměstnána Marie Chlupsová, jinak pravidelně pracující krmička v JZD, převinování elektromotorů - provádí Josef Česal a Miloslava Česalová, zaměstnanci dobře prosperující kovoprůmyslové prodejny, výroba drátěného pletiva ze starého chmelničního drátu nebo z drátu pozinkovaného, nového - provádí Anna Kreislová.
Řemeslníci | K těmto službám lidu paří i práce zedníků na opravách domků, přístavbách světnic a verand, dělání fasád a nahazování domků omítkou, vyměňování oken a podobně. Ti všichni pracují po pravidelném denním zaměstnání v některém stavebním podniku.
KSČ | Nejdůležitější organizací v obci je Komunistická strana Československa. Řídí politický, hospodářský, kulturní život v obci. Jejím předsedou byl v první polovině roku soudruh František Ledvinka, v druhé polovině roku soudruh Josef Kučera z čp. 247.
1. máj | KSČ pořádala oslavu 1. máje. Oslavy se zúčastnily všechny politické i nepolitické organizace místní, školy, všechny závody: Kulturní klub, komunistická strana školy se svým předsedou s. Jar. Junkem, komunistická strana závodu Chema, zaměstnanci Jednoty, členové požárnického sboru, spolek baráčníků, spolek invalidů, rada žen, místní učitelé se žactvem a funkcionáři JZD s předsedou s. Josefem Černohlávkem.
Do Rakovníka se nešlo pěšky, jako to bývalo v dřívějších letech. Z Rakovníka přijely autobusy, jely traktory družstva a také koňské potahy. Průvod veden byl kapelou řízenou kapelníkem Laubrem. Zpět byli účastníci přivezeni podobně.
Kulturní klub | Předsedou kulturního klubu je soudruh Josef Seifrt, vedoucí školní kuchyně Miluše Haunerová, ředitelem školy v 1. polovině roku s. Kar. Burda, v II. polovině s. Josef Seifrt, předsedou spolku baráčníků Lud. Fojtík, vedoucím traktorové stanice soudr. Zdeněk Mráz, vedoucím zdravotního střediska MUDr. Emil Doležal, vedoucím zubního ambulatoria (neuvedeno).
Nové stavby | Nové stavby v roce 1960: JZD vystavělo velkou sušárnu chmele při hospodářských budovách majetku místního národního výboru čp. 123, a to při jižním štítu této budovy, sušárna má 3 komorové sušárny. Rok předtím právě při této budově čp. 123 bylo místním národním výborem povoleno přistavěti také nové velké sušárny při severním štítu této stavby čp. 123, a to o 2 komorách. Ve škole začalo se se stavbou ústředního topení. Lud. Vítovec přestavěl svůj domek čp. (neuvedeno). Domek čp. 115 manželé Šímovi zbořili a připravují ke stavbě nového domku. Družstvo zařídilo velmi pohodlný byt pro svého zaměstnance Stanislava Hrbka v I. poschodí domu čp. 35.
Zápis ve formátu PDF (str. 341-342) (539.57 kB)
Návštěvnost:
ONLINE:2
DNES:213
TÝDEN:858
CELKEM:1157800
První zmínky o obci jsou asi z 10 až 11. století – podle pověsti o kněžně Libuši, dceři Krokově a její věštbě. Když tudy projížděla kněžna a na místě, kde určila, že bude založena Kněží ves se objevila posvátná žába Rosnička. Proto se také objevuje ve znaku obce uprostřed žába. …Více