Příjmy domácností | A proto také v domácnostech jsou patrny velké příjmy na všem: nový moderní nábytek, plno prádla, šatstva a obuvi, dobře upravené byty, nové prádelny s pračkami, ledničky, televizory, rozhlasy, nová auta apod. Pokud se stravování týče, mohou si lidé dopřát nejlepší a nejvydatnější jídla, uzeniny, cukrovinky, nápoje. V Kněževsi jsou v současné době 2 řeznictví, která prodávají obě mnoho masa a masitých výrobků, je tu potravinářská samoobsluha, kde se prodává kromě jiného mnoho lahůdek. Peněz je na všechno dost a dost. V pohostinstvích, jak v čp. 102, 239, 108 bývá veselo, prodá se hodně jídel a různých nápojů, často za vyhrávání harmonik.
Vybavení bytů | Upravují se byty, domky, uvnitř a vně. Přistavují se světnice, verandy, vyměňují se menší okna za větší nová. Radost a světlo vchází do domů, do bytů, rodin a do myšlení lidí. Každá třetí rodina sleduje v televizorech denně život na celém světě v radostech, v pracovním úsilí a v boji o lepší zítřky. Soutěží se o prvenství v továrnách, na polích, ve stájích, v traktorových stanicích, v opravnách traktorů, kombajnů, nákladních motorových vozů a život jde rychle, pevně, úspěšně vpřed tempem rozhodným a nezadržitelným.
Nedostatek bytů | Jen o byty je nouze. Přistavují jen tu a tam světnici na rozšíření bytu, ale celé nové byty se zde nestaví. Bytová otázka se plně řeší v městech a v průmyslových střediscích, ale na venkově zůstává při starém. Bytová komise při místním národním výboru jen zřídkakdy může někomu přiděliti uprázdněný byt, vyskytne-li se nějaký. Vždy je o jeden uvolněný hned několik uchazečů.
Rozpočet | Rozpočet místního národního výboru dává možnost udržovat svoje domy, jako čp.304, 138, 124, 102, 69 a školní budovu.
Rozpočet na rok 1960
Příjem (v tisících):
Daně a poplatky: 45,6 Kčs
Příjmy z funkční a správní činnosti: 145,5 Kčs
Příděl z vyššího rozpočtu: 53,4 Kčs
Celkem: 244,5 Kčs
Příděl na stravné: 56 Kčs
Výnos (příjem) v kinu: 43 Kčs
Vnitřní správa: 2 Kčs
Bytové hospodářství: 3 Kčs
Placené služby: 41,5 Kčs
Celkem 145,5 Kčs
Výdej (v tisících):
Místní komunikace: 3 Kčs
Školství a kultura: 4 Kčs
Mateřská škola a osmiletka: 30 Kčs
Školní jídelna: 70 Kčs
Učebnice: 2,1 Kčs
Kino: 39,8 Kčs
Požární ochrana: 0,4 Kčs
Sbor pro občanské záležitosti: 0,5 Kčs
Poslanci MNV: 29,1 Kčs
Správa MNV: 20,6 Kčs
Rozpočtové služby: 28 Kčs
Obecní domy: 5 Kčs
Příděl z vyššího rozpočtu pro školu: 20 Kčs
Celkem: 244,5 Kčs
Školní pomůcky | V roce 1960 hradí stát všechny školní žákovské potřeby (papír, psací náčiní, inkoust, gumy, barvy, tuže, štětce atd.), kromě toho poskytuje žactvu všechny učebnice.
Podpora žactva | Proti dřívějším dobám je to velké nalepšení pro obyvatele a žactvo, vždyť bývaly doby, kdy na školní pomůcky a knihy mnozí rodiče skutečně peněz nemívali. Kromě toho stát náš poskytuje žactvu velmi laciné a vydatné stravování – a to všemu žactvu od mateřské školy výš. Zdarma stát žákům dává také léčení a lékařskou službu všeho druhu i ošetření chrupu. V létě velké části části žactva dává ještě pobyt v letních táborech.
Zápis ve formátu PDF (s. 337-339) (538.05 kB)
Pokračování
Návštěvnost:
ONLINE:3
DNES:217
TÝDEN:862
CELKEM:1157804
První zmínky o obci jsou asi z 10 až 11. století – podle pověsti o kněžně Libuši, dceři Krokově a její věštbě. Když tudy projížděla kněžna a na místě, kde určila, že bude založena Kněží ves se objevila posvátná žába Rosnička. Proto se také objevuje ve znaku obce uprostřed žába. …Více