Návštěvy | Kněževes, jak místní národní výbor, tak, ba ještě častěji, vítalo hosty a různé zájezdy Jednotné zemědělské družstvo. Někteří přijeli, aby se poučili, jiní aby poradili a ještě jiní, aby doma referovali, jak kolektivní obdělávání půdy u nás prospívá, jaké jsou jeho úspěchy, i o tom, v jakém směru dosud zaostáváme. Ten účel měl též zájezd presidenta věd Gruzínské republiky M. Sabašviliho.
Prezident Sabašvili | Prezident M. Sabašvili se soudružkou Sabašviliovou přivítáni byli funkcionáři JZD a MNV a předsedou ONV, pohoštěni byli v JZD. Zajímali se o poměry v JZD a MNV, pak prohlédli si stáje, sušárny, skladiště obilní a vrátili se zpět na léčení do Karlových Varů.
Zápis gruzínských hostů do kněževeské kroniky
Cesty do zahraničí | Ale i kněževeští občané zajížděli do sousedních států na návštěvy. Tak v SSSR byl na zájezdu: Stáník Štěpán, Ulrich Miroslav, Dvořák Ladislav, Palkosková Růžena, Bazika Jiří, Konvalinka Čestmír a František Jiřík. V Bulharsku byl Fojtík Václav a Balaš Václav. V Německé demokratické republice Tříska František a Klůc Josef.
Hudební škola | Naše školství v roce 1959 rozšířeno o hudební školu. Povolena byla zatím na zkoušku, bude-li totiž dosti zájmu o ní, přihlásí-li se totiž dostatečný počet žáků. Hře na housle vyučuje ve škole soudruh Jaroslav Junek a Václav Černý, hře na piano a harmoniku učitelka hudby Sienkievičová. Ta má k vyučování jeden pokoj v budově místního národního výboru v čp. 124 v 1. poschodí.
Škola | Národní škola vyučovala 5 školních roků ve třech třídách a osmiletá škola měla 3 třídy. Ředitelem školy od 1. září 1960 byl Josef Seifert. Ve školní budově v bývalém bytě pro ředitele školy ve 3 pokojích je mateřská škola, v bývalé kuchyni tohoto bytu je kuchyně školní jídelny a ve vedlejší učebně podávají se obědy pro žáky a členy učitelského sboru. Vaří se pro děti mateřské školy, žáky národní a střední školy a pro 10 dospělých. Vaří se průměrně 65 obědů.
Nová učitelka | Jako nový člen národní školy je učitelka Anna Ledvinková.
Změny ve škole | V roce 1959 byla věnována na školském úseku pozornost hlavně zlepšení výchovného prostředí dětí a dbáno zásady, aby škola přibližovala se stále více a více praktickému životu. Při projednávání otázek školských vytváří rada MNV již podmínky pro zavedení povinné devítileté školní docházky a provádění polytechnické výchovy. Zapojení školních dětí do pracovních brigád pro JZD prováděno je vcelku dobře, i když zde velkou překážkou je každoroční pozdní začátek školního roku v důsledku sklizně chmele, jež končívá pátého září, takže zahájení školy bývá 7. nebo 8. září.
Oprava střechy | Opravuje se střecha nad bývalou měšťanskou školou. Letos provedena byla výměna oplechování okrajů střechy a okapových rour. V roce 1960 má býti přeložena střecha.
Kino | Během roku mělo kino 203 filmová představení. Navštívilo je 19 518 návštěvníků. Nejlepší návštěva byla v sezoně chmelové, kdy se hrálo každý večer. Proto mohlo kino splniti svůj plán o návštěvnících na 108,4 %, avšak v tržbě jen na 93,3 %.
Zima v sále | V zimě počet návštěvníků byl by značně vyšší, kdyby sál sokolovny nebyl tak vysoký. Výška měří 7 m. Proto se sál nemůže vytopiti tak, aby v něm sedícím divákům nebyla zima.
Knihovna | Veřejná knihovna má celkem 2132 svazků. Z toho je 430 politických. Knihy si vypůjčovalo celkem 567 občanů. Během roku oproti roku loňskému zvýšil se počet čtenářů o 13 občanů. Knihovníkem je dosud Frant. Louda, předsedou knihovní rady Josef Hauner. Všechny knihy jsou v obalech, v knihovně je vzorný pořádek a čisto.
Zdravotní středisko | Ve zdejším zdravotním středisku v čp. 21 jsou v 1. poschodí 3 místnosti pro potřebu lékaře a 2 pro zubní ambulantorium. V ambulantoriu lékařském pracuje lékař Emil Doležal 8 hodin denně, v zubním též 8 hodin, a to v pondělí, ve středu a v sobotu. Lékaři pomáhá zdravotní pracovnice. Ve zdravotním středisku je poradna pro matky a kojence o 2 místnostech. Místní zdravotní komise uspořádala v zimním období padesátihodinový zdravotní kurz, který měl dobrou úroveň i účast. Bylo provedeno několik zdravotnických přednášek provedených lékaři za velké účasti obyvatel.
Sokol | Předsedou Sokola je Jaroslav Englický, účetním farář čs. církve František Slavík. Tělocvičná činnost v Sokole jeví se bez patřičného zájmu, bez nadšení vůbec. Jedině v zimě hokejová činnost oživuje za vedení Leonem Urbanem. Také z jeho podnětu pořádala se 2 divadelní představení a často taneční zábavy. Rovněž koncert v parku odpoledne za osobního řízení kapelníkem Valdaufem uspořádal. Koncert a večerní tancovačka, vybralo se jako v roce 1958 celkem 23 000 Kčs, byly plně za účasti z okolí navštíveny.
Rozšíření sokolovny | V poslední době často se uvažuje o potřebě rozšířit sokolovnu o 1 menší sál pro kino, aby kino nepoužívalo sálu hlavního, o novou lepší kuchyni a o umývárny hlavně. Také menší místnost pro pořádání schůzí se postrádá.
Zápis ve formátu PDF (309-313)
Pokračování
Návštěvnost:
ONLINE:4
DNES:126
TÝDEN:527
CELKEM:1171208
První zmínky o obci jsou asi z 10 až 11. století – podle pověsti o kněžně Libuši, dceři Krokově a její věštbě. Když tudy projížděla kněžna a na místě, kde určila, že bude založena Kněží ves se objevila posvátná žába Rosnička. Proto se také objevuje ve znaku obce uprostřed žába. …Více