AMADEUS - divadelní představení
vstupenky za 100,-Kč již nyní můžete koupit v kanceláři úřadu
INFORMACE O SOUBORU A O HŘE
Slovo o souboru:
Rádobydivadlo Klapý už překročilo čtvrt století své existence. Patří mezi přední amatérské divadelní soubory v České republice. U jeho základního kamene stál současný principál souboru a jeho režisér a herec Ladislav Valeš. Za nepřetržitých 28 let fungování souboru se v jeho řadách vystřídalo kolem padesáti až šedesáti herců z různých koutů České republiky. Například na inscenaci Amadea se podílejí herci z pěti míst České republiky a představitel Salieriho dokonce létá na zkoušky i představení až z německého Lörrachu. Rádobydivadlo má v současnosti na repertoáru čtyři inscenace . Nastudovalo už přes čtyřicet premiér a hraje především na zájezdech po republice, ale také se zúčastňuje řady mezinárodních divadelních festivalů. Například v Německu, Belgii, Španělsku, Estonsku, Litvě, Rakousku, Chorvatsku, Maďarsku, Slovensku, Polsku, Ukrajině, Lucembursku.
Slovo o hře
Hra Amadeus od anglického dramatika Petera Shaffera vychází z některých historických faktů, ale není to rekonstrukce historických událostí. Historické skutečnosti nebyly Shafferovým záměrem. Peter Shaffer se pouze inspiroval romantickou legendou, která vznikla ještě za života Antonia Salieriho, a sice že průměrný skladatel Salieri, který žárlil na Mozartovo dílo, skladatele otrávil. Shaffer v Amádeovi sleduje jiný smysl. V postavě Salieriho vidí esenci lidské průměrnosti, a zároveň nadprůměrnosti. Nadprůměrná je například jeho schopnost rozpoznat vlastní průměrnost, nadprůměrná je jeho pronikavost, s níž vnímá genialitu Mozartovy hudby, nadprůměrná je i jeho satanská vzpoura proti Bohu ve chvíli, kdy zjistí, že mu jeho snaha konat dobro není nic platná. Hra Amadeus je vlastně studií zla, které se rodí z přehnané ctnosti. U kořene tohoto zla je morálka založená na mechanizmu odměněné ctnosti. A proto veškeré podobnosti s historickými postavami a ději začínají i končí pouze u Mozartovy hudby.
Motto: Měřítkem naší ctnosti je, co bychom dělali, kdyby neexistovalo nic z toho, co nás drží na uzdě – ani zákony, ani veřejné mínění, ba ani předsudky.
anglický romantický esejista William Hazlitt
Peter Shaffer
AMADEUS
Překlad Martin Hilský
Osoby a obsazení
Antonio Salieri - Václav Špirit
Wolfgang Amadeus Mozart - Vít Šťastný
Constance Weberová, Mozartova žena - Petra Maťáková - Znamenáčková
Josef II., rakouský císař - Pavel Macák
Hrabě Johann Kilian von Strack, císařský komoří – Libor Ulovec nebo Petr Novotný
Hrabě Franz Orsini - Rosenberg, ředitel císařské opery – Ladislav Valeš
Baron Gottfried van Swieten, prefekt císařské knihovny – Lukáš Burda
Dvořan, kulisák, redaktor, sborista, fotograf a další postavy obyčejných lidí – Jakub Ružbatský
Hejsek, kulisák, kolportér, sólista, slídič a další postavy obyčejných lidí – Jonáš Filip
Komorník – Jaromír Holfeuer
Catarina Cavalierová, zpěvačka a milenka Salieriho – Karolina Baňková nebo Kristýna Patková
Tereza Salierová – Olga Psotová
Dramaturgická úprava a režie - Jaroslav Kodeš
Hudba - Antonio Salieri, Wolfgang Amadeus Mozart
Scénu a kostým navrhl - Miroslav Král
Realizace kostýmů - Olga Psotová
Světla - Pavel Hurych a Jan Kaška
Zvuk - Eva Kodešová
Klavírní nahrávka - Zdeněk Zdeněk
Choreografie Radek Zima a Eva Kodešová ml.
Zvukové efekty - Josef Plechatý
Scénu vyrobili - Jaromír Holfeuer, Josef Tuček, Milan Hrzán a Pavel Hurych
Návštěvnost:
ONLINE:0
DNES:136
TÝDEN:696
CELKEM:1269216
První zmínky o obci jsou asi z 10 až 11. století – podle pověsti o kněžně Libuši, dceři Krokově a její věštbě. Když tudy projížděla kněžna a na místě, kde určila, že bude založena Kněží ves se objevila posvátná žába Rosnička. Proto se také objevuje ve znaku obce uprostřed žába. …Více