Volby|Jednou z nejvážnějších událostí roku 1954 jsou volby členů nových místních národních výborů, členů okresních a krajských výborů, konané v květnu 1954.
Nový předseda MNV|V Kněževsi byl zvolen předsedou místního národního výboru soudruh Alois Vrábík.
Zvolený člen ONV|Za člena okresního národního výboru za Kněževes byl zvolen Josef Závora z čp. 233. Když byl mu doručen ustavovací dekret, tak jej nepřijal. Bude proto volen místo něho jiný.
Zvolený člen KNV|Členem krajského národního výboru za Kněževes a ještě 13 okolních obcí (Přílepy, Senomaty, Šanov, Pšovlky, Řež, Václavy, Kolešovice, Hořesedly, Veclov, Svojetín, Milostín, Janov, Pavlčín) zvolen byl Karel Konvalinka, předseda Jednotného zemědělského družstva v Kněževsi, střední rolník z čp. 301, syn Matěje Konvalinky ze Stodůlek.
Návštěva poslance|V předvolebním období byl zde na veřejné schůzi občanů svolané předsedou Národní fronty v sokolovně poslanec Václavů. Sešlo se 202 lidí, aby jej vyslechli. Mezi kněževeskými byli i občané z okolí. Po přednášce se diskutovalo, diskuze byla bohatá. Poslanec Václavů všechny otázky k uspokojení všech zodpověděl.
Divadelní představení|Dne 8. května 1954 sehrál v Kněževsi za vedení místní osvětové komise divadelní odbor z Velostadionu z Rakovníka „Skandál v obrazárně“ za plně vyprodané sokolovny.
Volby|Volby konaly se v neděli 16. 5. 1954. Volební komise pro jednotlivé volební obvody ustanoveny byly 17. 3. 1954. Volebních obvodů v Kněževsi bylo 10. Voličů celkem 781, na voličský průkaz volilo dále 60 občanů. Účast na volbě byla takřka stoprocentní.
Kandidáti|Kandidáti jednotlivých obvodů byli:
Obvod 1: Kandidát s. Rud. Vachtl obdržel 58 hlasů pro, 16 proti, obvod měl 74 voličů, všichni se dostavili k volbě.
Obvod 2: Kandidát Josef Patrák obdržel 65 hlasů pro, 14 proti, obvod měl 81 voličů, dva se k volbě nedostavili.
Obvod 3: Kandidát Josef Pavlovič obdržel 55 hlasů, 21 proti, obvod měl 76 voličů, všichni se dostavili k volbě.
Obvod 4: Kandidát Alois Vrábík obdržel 67 hlasů pro, 6 proti, obvod měl 73 voličů, všichni se dostavili k volbě.
Obvod 5: Kandidát Jiřík František obdržel 33 hlasů pro, 43 proti, obvod měl 81 voličů, 5 se jich nedostavilo k volbě, nebyl zvolen.
Obvod 6: Kandidátka Marie Dondová obdržela 67 hlasů pro, 16 proti, obvod měl 86 voličů, k volbě nedostavili se 3 voliči.
Obvod 7: Kandidát Josef Kučera obdržel 67 hlasů pro, 13 proti, obvod měl 80 voličů, všichni se dostavili k volbě.
Obvod 8: Kandidátka Zdeňka Třísková obdržela 46 hlasů pro, 30 proti, obvod měl 77 voličů, 1 volič nedostavil se k volbě.
Obvod 9: Kandidát Zdeněk Růžička obdržel 60 hlasů pro, 18 proti, obvod měl 78 voličů, všichni se dostavili k volbě.
Obvod 10: Kandidátka Alena Amlerová obdržela 55 hlasů pro, 21 proti, obvod měl 76 voličů, všichni se dostavili k volbě.
Za Františka Jiříka, který ve volbě neprošel, volen byl v obvodě pátém František Louda. Obdržel 71 hlasů pro, 1 proti, k volbě se nedostavilo 9 voličů.
Atmosféra voleb|Volby prošly v klidu a za dobré nálady.
První schůze MNV po volbách|Na prvé veřejé slavnostní schůzi místního národního výboru, konané 3. 6. 1954 za přítomnosti 110 občanů zvolena byla rada místního národního výboru. V Kněževsi podle nového zákona je pětičlenná. Zvoleni byli: Alois Vrábík jako předseda, Rudolf Vachtl jako tajemník MNV, Marie Dondová jako vedoucí komise bytové a sociální, Josef Patrák jako vedoucí zemědělské komise, Josef Pavlovič jako vedoucí bezpečnostní komise.
Předsedové komisí|Předsedy komisí vůbec jsou: Jos. Patrák (zemědělská), Zdeněk Růžička (školská), Zdeňka Třísková (obchod a zásoby), Josef Kučera (výstavba), Frant. Louda (finanční), Alena Amlerová (zdravotní), Marie Dondová (bytová a sociální), Josef Pavlovič (bezpečnostní).
Alois Vrábík|Alois Vrábík, předseda místního národního výboru, pochází z Kněževsi z dělnické rodiny, zaměstnán je jako tesař u Stavotechny, je ženat, má 4 děti, manželka je členkou JZD, má domek čp. 348, otec jeho byl sympatický pomocník při výkupu chmele.
Rudolf Vachtl|Rudolf Vachtl, tajemník MNV, pochází z Přílep, jeho otec pracuje dosud jako kameník v pískovcovém lomu v Přílepích, vyučil se v Praze prodavačství v obchodě, později pracoval jako dělník na dráze ČSD, za války byl poslán na práci do Německa, a to do Řezna, odkud byl přemístěn do Schwandorfu, je svobodný.
Josef Patrák|Josef Patrák pochází z Kněževsi čp. 210 z malozemědělské rodiny, svoje hospodářství o výměře 3 ha půdy předal o JZD a sám jako družstevník pracuje v JZD, je svobodný. Jeho děd Jakub Kučera býval starostou v Kněževsi a měl značné zásluhy o úpravu Hájevského potoka, kterýž předtím za povodní způsoboval velké škody na okolních polích a chmelnicích.
Josef Pavlovič|Josef Pavlovič pochází z Božtěšic, okres Klatovy, pracuje jako zaměstnanec ČSD, jeho manželka pracuje v JZD v Kněževsi, mají domek čp. 127. Je ženat a má 1 dceru.
Marie Dondová|Marie Dondová pochází z Kněževsi. Její matka pracovala v Kněževsi jako zemědělská dělnice a vystavěla si domek čp. 314. Sama je členkou JZD, pracuje v rostlinné výrobě. Její muž je řezník a pracuje v rakovnických jatkách. Má 1 syna.
Alena Amlerová|Alena Amlerová pochází z Kněževsi z rodiny středního rolníka, pracuje jako elektromontérka, je svobodná.
Zdeňka Třísková|Zdeňka Třísková je vdaná, má 2 dospělé dcery, pracuje v JZD jako členka, pochází z Kněževsi, mají domek čp. 147, muž je zaměstnancem ČSD.
Josef Kučera|Josef Kučera pochází z Kněževsi, má domek čp. 162 zde, pracoval původně jako zedník, pak cestář, nyní je cestmistr, je ženatý, má 2 dcery.
Zdeněk Růžička|Zdeněk Růžička má domek čp. 267, pochází z Chrášťan z malozemědělské rodiny, dříve pracoval jako zedník, nyní je úkolář velkého podniku Komunální podnik – stavby v Rakovníku, je ženat, má 2 synky.
František Louda|František Louda pochází z Motyčína u Kladna, je zaměstnán jako úředník finančního odboru v Rakovníku, dříve býval vrchním inspektorem finanční stráže, je ženat, má 2 děti.
Členové komisí|Jednotlivé komise mají tyto členy:
Zemědělská: Jos. Patrák, čp. 210, Havránek Emil, Fojtík Rudolf, Klaub Emil, Jiřík Frant., Václavík Josef, Vaňková Anna (č. 67), Šíma Josef, Korf Rudolf.
Finanční: Procházková Milada, Kácha Antonín, Šindler Václav, Kuklík Karel, Hauner Josef (č. 268), Englický Václav, Šálová Mil., Beran Milan.
Školská: Růžička Zdeněk, Patrák Antonín, Hocký Václav, Navrátilová Anna, Králička Josef, Růžičková Anna (čp. 267), Ledvinková Anna, Fojtíková Františka, Trčková Anna, Kühnel Josef.
Zdravotní: Bíža Vladimír, Pešoutová Štěpánka, Třešňáková Marie, Ledvinková Helena, Pichrt Václav, Brabec Václav (č. 143), Poláková Milada, Janoušková Jitka, Kindlová Mar. (č. 31).
Pro výstavbu: Kučera Josef (č. 162), Frýbert Václav, Buše Adolf, Brabec Frant. (č. 54), Patrovský Josef, Měkuta Jan, Balašová Anna, Martínek Václav, Hejda Jaroslav, Nágl Josef.
Pro obchod: Třísková Zdeňka, Fišer Václav, Heinzová Blažena, Staňková Marie, Tůmová Anežka, Rolcová Bohumila, Tůma Rudolf, Poništová Cecilie, Horáková Julie, Štrossová Anna.
Sociální a bytová: Dondová Marie, Kulovaná Frant., Balaš Václav, Hejda Václav, Brůha Václav, Kaut Jiří, Rokr Josef, Brabec Čestmír, Votýpková Zdeňka.
Bezpečnostní: Pavlovič Josef, Kučera Josef (č. 247), Tříska Frant., Navrátil Antonín, Panoška Vojtěch, Brož Karel, Chmel Josef, Brůha jiří, Koutecká Marie (205), Zástěrová Zdeňka.
Zápis ve formátu PDF (s. 203-206)
Pokračování
Návštěvnost:
ONLINE:3
DNES:211
TÝDEN:856
CELKEM:1157798
První zmínky o obci jsou asi z 10 až 11. století – podle pověsti o kněžně Libuši, dceři Krokově a její věštbě. Když tudy projížděla kněžna a na místě, kde určila, že bude založena Kněží ves se objevila posvátná žába Rosnička. Proto se také objevuje ve znaku obce uprostřed žába. …Více