Vracení pozemků | Petr Kaut čp. 88 a Václav Ransdorf čp. 96 žádají o vrácení svých pozemků, které dali do JZD v tom případě, že jim nebude ponechán celý ha polí a 15 a chmelnice. Později se k nim připojili Rud. Fojtík, čp. 307, a Ludvík Fojtík, čp. 141.
Evidence chmelnic | Jednotné zemědělské družstvo zavádí na pokyn chmelařské organizace v Žatci evidenci chmelnic. Všechny chmelnice budou očíslovány a označeny železnými destičkami s čísly.
Vystěhování sedláků | V říjnu 1952 vystěhováni byli někteří sedláci jako kulaci, kteří podle rozhodnutí soudu pro různé delikty byli odsouzeni, byl jim zakázán pobyt v Kněževsi, byli přesídleni na státní statky a jmění jejich bylo zkonfiskováno. Jsou to: Jos. Amler, čp. 67, Frant. Stehlík, čp. 80, Antonín Stehlík, čp. 66, Václav Stehlík, čp. 35, Josef Hocký, čp. 46, Svatopluk Štis, č. 79, Jos. Jelínek, čp. 77, Ludvík Černý, čp. 76, Josef Patrák, čp. 8, a Josef Bureš, čp. 81.
Komise MNV | Práci místního národního výboru pomáhají komise, jako zemědělská, finanční, kulturní, zásobovací, stavební. Zejména zemědělská a zásobovací komise mají plno práce.
Nespokojenost mezi družstevníky | V rodinách družstevníků velké rozmrzení vyvolalo vydání nových šatenek a mydlenek s menším počtem bodů pro družstevníky než pro ostatní občany. Nebo předtím došlo k rozladění v rodinách družstevníků, když celým družstevním rodinám nebyly vydány potravinové lístky, když z nich třeba jen jeden byl členem družstva a ostatní členové rodiny pracovali jinde, kupř. v továrně v Rakovníku nebo u ČSD apod. Potravinové lístky neměly se vydávati ani těm rodinám, kde bývalý samostatný zemědělec zanechal zde pozemky a šel pracovati mimo Kněževes. Ti, kterých se to týkalo, rovněž nesouhlasili.
Povolení | V roce 1952 místní národní výbor vydává sám povolení k zabiječkám prasat a ti, kteří nemají splněny předepsané dodávky, nemají nárok na povolení a nebývají spokojeni.
Rezignace předsedy MNV | Osmého dubna 1952 podal rezignaci jako předseda místního národního výboru dosavadní předseda Josef Hauner. Říká, že je mu 65 let, že má mnoho práce jako ředitel školy, a funkci předsedy koná již sedmý rok. Akční výbor děkuje mu za veškerou práci konanou tak dlouho ve prospěch celé veřejnosti, zejména pak za jeho zásluhy na zavádění socializace v zemědělské výrobě v Kněževsi. KSČ přijala jeho rezignaci s návrhem, aby zůstal členem rady místního národního výboru jako finanční referent. Předsedou MNV byl zvolan s. Frant. Brabec, dosavadní předseda KSČ. Ten děkuje odstupujícímu předsedovi za dlouhé konání tak zodpovědné funkce a dodává, že doufá, že svými zkušenostmi bude mu nápomocen.
Traktorová stanice | Práce místní traktorové stanice není taková, jak by si bylo přáti a jak by se potřebovalo, což se vysvětluje tím, že STS nemá dosud dostatek strojů a závěsného nářadí. Počasí v r. 1951 na podzim bylo příznivé a přece pro špatnou organizaci práce se nedooralo. Oralo se až na jaře a proto sklizeň byla slabší, než mohla býti, obilí na podzim v r. 1951 nevzešlo pro neobyčejné sucho, zjara však po vláze dohánělo na vzrůstu a přece sklizeň byla slušná. Pšenice dala po 1 ha 25 q, žito 24 q, ječmen 20,5 q, oves 20 q, cukrovka 250 q, řepka 20 q.
Brigádníci | Na jaře, v době žní a chmelů potřebovala se výpomoc pracovních brigád. Rok 1952 byl jasný, teplý, bez deštů, kromě několika deštů o bouřkách. Ve žních se sekalo kombajny a něco samovazy. V době chmelů bylo krásné počasí, přece však česáči chmele byli překvapeni 3 bouřkami. Studenti, ač promoklí, ještě za deště přicházeli z chmelnice v řadách se zpěvem, a když se převlékli a déšť ustal, opět v řadách, opět za zpěvu odcházeli na chmelnice.
Divadlo | Do Kněževsi zajíždí Oblastní divadlo ze Slaného, dává představení pro Kněževes a okolní obce. Oblastní divadlo žádá za jedno představení obyčejně více než 5000 Kčs, to je ovšem částka velká a na vstupném se těžce shání. Když však místní národní výbor připraví návštěvu i z okolních obcí tak, že dává rozprodávati vstupenky v Přílepích, v Chrášťanech, ve Veclově a v Hořesedlích, bývá příjem i více než 6000 Kčs.
Biograf | V biografu je návštěva poměrně slabá. MNV doporučuje biograf, ale přece nedociluje se většího zlepšení. Příčina je i v tom, že bývalá hojná návštěva z okolních obcí odpadla, a to ponejvíce proto, že ve škole v Chrášťanech a v Přílepích promítají často pomocí úzkého filmu.
První máj | První máj oslaven byl okázale, okna ozdobena, zejména ve škole praporečky a obrázky k 1. máji, průvodu do Rakovníka se zúčastnilo i žactvo se svými učiteli.
Kulturní dění | Práce MAV (?) letos je slabá. V Měsicí československo-sovětského přátelství podle bohatého programu jsou hojné akce, jako přednášky, estrády, zábavní večery, filmy, taneční veselice. Právě tak je tomu v sezoně chmelové.
Život ve škole | Dne 14. a 15. června škola uspořádala sokolský den na prostranství za sokolovnou, kterýž měl dobrý úspěch a značnou návštěvu dospělých. Na Velikonoce si žáci sami umyli školu, třídy i chodby a dívky okna. Zvykají tak kolektivní manuelní práci, kromě toho pracují občas na polích družstva za vedení učitelů. Na škole letos provádějí opět závěrečné zkoušky, jsou přístupny veřejnosti a ukazují dobrou práci školy, dobrý prospěch žáků a dokončují usměrnění do budoucího povolání.
Žákovské knížky | Ve škole jsou zavedeny žákovské knížky. Žákovská knížka je zrcadlem každého žáka. Rodiče ji týdně prohlížejí a podpisují. Učitelé je bedlivě střeží.
Noví pionýři | Skupina pionýrů získává 32 nových členů, jimž se na slavnosti pionýrské předávají pionýrské šátky. Pionýři často vystupují jako pěvecký kroužek za doprovodu harmoniky, vystupují v kulturních vložkách na schůzích a slavnostech. Tak slavnostně vystoupili při zahájení školního roku 9. 9. 1952 a na slavnosti výročí Velké říjnové revoluce.
Zápis ve formátu PDF
Pokračování
Návštěvnost:
ONLINE:4
DNES:114
TÝDEN:1126
CELKEM:1161659
První zmínky o obci jsou asi z 10 až 11. století – podle pověsti o kněžně Libuši, dceři Krokově a její věštbě. Když tudy projížděla kněžna a na místě, kde určila, že bude založena Kněží ves se objevila posvátná žába Rosnička. Proto se také objevuje ve znaku obce uprostřed žába. …Více